Przetarg 7194145 - Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zmieszanych...

   
Analizuj Zamówienie 7194145 (zakończone)
źródło Biuletyn Zamówień Publicznych
data publikacji 2019-11-28
przedmiot ogłoszenia
Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zmieszanych i posegregowanych z terenu Gminy Dynów w 2020 r.
Numer referencyjny: 17
9/2019

1 Odpady będą odbierane z terenu gminy Dynów, szacunkowa liczba mieszkańców od których będą odbierane odpady komunalne to około 5342 mieszkańców w około 1752 gospodarstwach domowych na terenie dziewięciu sołectw: Bachórz, Harta, Laskówka, Ulanica, Łubno, Wyręby, Pawłokoma, Dylągowa, Dąbrówka Starzeńska. Powierzchnia Gminy Dynów wynosi 119 km2.
Długość sieci dróg:
- drogi wojewódzkie 14,8 km
- drogi powiatowe 36,8 km
- drogi gminne i inne około 52 km
2 Zbiórką zostanie objęty teren całej gminy według uzgodnionych między Zamawiającym a Wykonawcą tras przejazdu.
3 Zakres przedmiotu zamówienia obejmuje odbiór i zagospodarowanie:
1) Zmieszanych niesegregowanych odpadów komunalnych o kodzie 20 03 01 zgromadzonych w workach i wystawionych na trasie odbioru z nieruchomości zabudowanych mieszkalnych
2) Segregowanych odpadów komunalnych, gromadzonych w sposób selektywny w odpowiednio oznakowanych workach i wystawionych na trasie odbioru, podanych poniżej rodzajów odpadów:
a) Tworzywa sztuczne i Metal ( kody 20 01 39, 15 01 02, 15 01 05, 15 01 04, 20 01 40),
b) Szkło i opakowania ze szkła ( kod 20 01 02, 15 01 07),
c) Makulatura ( kod 20 01 01, 15 01 01),
d) Odpady kuchenne i ogrodowe ( kod, 20 03 02, 20 01 99, 20 02 01, 20 01 08 ),
3) Pozostałych odpadów wyszczególnionych poniżej, zebranych jeden raz w roku
a) Zużytych opon o kodzie (16 01 03, 20 03 99)
b) Odpadów wielkogabarytowych o kodzie (20 03 07)
c) Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego o kodach 20 01 35*, 20 01 36,
d) Odpadów niebezpiecznych powstających w gospodarstwach domowych (tj. chemikalia, farby, środki ochrony roślin, detergenty, baterie, przeterminowane leki) o kodach 20 01 13*, 20 01 14*, 20 01 15*, 20 01 19*, 20 01 27*, 20 01 29*, 20 01 33*)
4 Odpady odbierane z terenu gminy będą gromadzone w workach o poj. 120 l i 60 l.
5 Za zakup worków oraz generowanie i drukowanie kodów kreskowych oraz dystrybucję odpowiada Zamawiający
6 Worki do gromadzenia odpadów komunalnych posiadać będą następujące kolory:
1) kolor czarny przeznaczony na odpady niesegregowane, zmieszane odpady komunalne
2) kolor żółty - przeznaczony na tworzywa sztuczne, metale i odpady wielomateriałowe (np: karton po mleku lub soku)
3) kolor niebieski - przeznaczony na makulaturę
4) kolor zielony - przeznaczony na szkło i opakowania ze szkła (białe i kolorowe)
5) kolor brązowy przeznaczony na odpady biodegradowalne
7 Zamawiający informuje, że posiada program komputerowy firmy SOFTRES do obsługi gospodarki odpadami.
8 Wykonawca zobowiązany jest do dysponowania oprogramowaniem kompatybilnym.
9 Wykonawca zbiera worki posiadające umieszczone przez właścicieli nieruchomości numery identyfikacyjne (kody kreskowe). Numer identyfikacyjny (kod kreskowy) nadaje Gmina.
10 Wykonawca zarejestruje ilość worków odebranych z danej nieruchomości z podziałem na frakcje odpadów i sporządzi raport z przejazdu, który następnie przekazuje Zamawiającemu w formie elektronicznej i papierowej w terminie 7 dni.
- Raport z przejazdu ma obejmować następujące dane: identyfikator gospodarstwa, liczba i rodzaj odebranych worków, data i godzina odczytu kodu kreskowego.

11 Odbiór odpadów komunalnych odbywać się będzie raz na dwa tygodnie, zgodnie z harmonogramem, ustalonym pomiędzy Wykonawcą a Zamawiającym przed podpisaniem umowy.
12 Odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony, chemikalia zbierane będą przez Wykonawcę raz w roku, na zasadzie „akcji”, której termin ustalony będzie przez Zamawiającego w porozumieniu z Wykonawcą.
13 Wykonawca przed zakwalifikowaniem odpadów segregowanych do zmieszanych wynikającym – z niedopełnienia przez mieszkańca obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, sporządza na tą okoliczność dokumentację: notatkę wraz z dokumentacją fotograficzną umożliwiającą wydanie przez Zamawiającego decyzji administracyjnej jako podstawy do naliczenia wyższej stawki za odbiór odpadów. Wykaz numerów identyfikacyjnych gospodarstw domowych wraz z dokumentacją poświadczającą nieprawidłową segregację odpadów Wykonawca przekaże niezwłocznie Zamawiającemu
14 W ramach zagospodarowania odpadów podmiot odbierający odpady zobowiązany jest do przekazywania odebranych zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania do regionalnej lub zastępczej regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, właściwej dla regionu centralnego województwa podkarpackiego zgodnie z uchwałą Sejmiku województwa podkarpackiego: Nr XXXI/551/17 z dnia 5 stycznia 2017 r. w sprawie uchwalenia Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego 2022.
15 W przypadku selektywnie zebranych odpadów komunalnych, w ramach zagospodarowania odpadów, Wykonawca zobowiązany jest do ich przekazywania do instalacji odzysku i unieszkodliwiania, zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami, o której mowa w art. 17 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 701)
16 Wykonawca zobowiązany jest do porządkowania terenu w miejscu gromadzenia odpadów w przypadku jego zanieczyszczenia.
17 Odbiór odpadów komunalnych przez regionalną lub zastępczą instalację do zagospodarowania odpadów uwzględnioną z WPGO zapewnia sobie Wykonawca.
18 Wykonawca ponosi całkowitą odpowiedzialność za prawidłowe gospodarowanie odebranymi odpadami zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie. Dotyczy to m.in. zbiórki odpadów, ewentualnego przeładunku odpadów, transportu odpadów, spraw formalno - prawnych związanych z odbieraniem i dostarczaniem odpadów uprawnionemu przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych.
19 Wykonawca jest zobowiązany do spełnienia wszystkich wymagań z art. 9d ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach - Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz.U. 2019 poz. 2010)
20 W sytuacjach nadzwyczajnych (jak np. nieprzejezdność lub zamknięcie drogi), gdy nie jest możliwa realizacja usługi zgodnie z umową, sposób i termin odbioru odpadów będzie każdorazowo uzgadniany pomiędzy Zamawiającym i Wykonawcą i może polegać w szczególności na wyznaczeniu zastępczych miejsc gromadzenia odpadów przez właścicieli nieruchomości, oraz innych terminów ich odbioru. W takich przypadkach Wykonawcy nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.
21 Wykonawca zobowiązany jest do spełniania przez cały okres wykonywania usługi wszystkich wymogów wynikających z obowiązujących przepisów prawa, dotyczących odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych.
22 Wykonawca będzie prowadził i przedkładał Zamawiającemu dokumentację z realizacji przedmiotu zamówienia, tj.:
1) Raport z przejazdu (w formie elektronicznej i papierowej) z odbioru odpadów segregowanych oraz niesegregowanych gromadzonych w workach.
2) Karty przekazania odpadów, sporządzone zgodnie z obowiązującymi przepisami.
3) Miesięczne zestawienie odebranych odpadów komunalnych zmieszanych
4) Miesięczne zestawienie odebranych odpadów komunalnych segregowanych
5) Kwartalną informację zgodnie z art. 9n ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
23 Zapłata należności za wykonywanie usługi realizowana będzie miesięczne w zależności od ilości odebranych i zagospodarowanych odpadów komunalnych.
branża Sprzątanie
podbranża wywóz śmieci, utylizacja, składowiska
kody CPV 90511000
forma przetarg nieograniczony
typ ogłoszenia usługi, wykonanie
kraj realizacji Polska
województwo realizacji Podkarpackie
kraj organizatora Polska
województwo organizatora Podkarpackie

Zamieszczone dane to tylko fragment informacji – aby uzyskać dostęp aktywuj darmowy test lub zaloguj się

©Przetargimedyczne.com    O nas    Kontakt    Regulamin