Przetarg 6893412 - PRZEBUDOWA DRÓG GMINNYCH W MIEJSCOWOŚCI KRACZKOWA, SONINA,...

   
Analizuj Zamówienie 6893412 (zakończone)
źródło Biuletyn Zamówień Publicznych
data publikacji 2019-07-11
przedmiot ogłoszenia
PRZEBUDOWA DRÓG GMINNYCH W MIEJSCOWOŚCI KRACZKOWA, SONINA, ROGÓŻNO I WYSOKA NA TERENIE GMINY ŁAŃCUT
Numer referencyjny: RIK.271.1
3.2019

1. Przedmiotem zamówienia jest:
PRZEBUDOWA DRÓG GMINNYCH W MIEJSCOWOŚCI KRACZKOWA, SONINA, ROGÓŻNO I WYSOKA NA TERENIE GMINY ŁAŃCUT.
Zamówienie obejmuje następujące zadania:
Zadanie 1 Przebudowa dróg w miejscowości Kraczkowa, w tym:
a) Przebudowa drogi na dz. 2533/2 i 2534 ‘’Budy” w Kraczkowej
b) Przebudowa drogi na dz. 1971 w Kraczkowej
c) Przebudowa drogi na dz. 1547 i 944 w Kraczkowej
Zadanie 2 Przebudowa drogi w miejscowości Sonina, w tym:
a)Przebudowa drogi do cmentarza na dz.1242 w Soninie
Zadanie 3 Przebudowa dróg w miejscowości Rogóżno, w tym:
a) Przebudowa drogi na działce 888/1 w Rogóżnie
b) Przebudowa drogi na działce 498/1 i 498/2 w Rogóżnie

Zadanie 4 Przebudowa drogi w miejscowości Wysoka, w tym:
a) Przebudowa drogi na dz. nr ewid. 2053 w km 0+000-0+278 w miejscowości Wysoka
2. Opis przedmiotu zamówienia:

ZADANIE 1. PRZEBUDOWA DRÓG W MIEJSCOWOŚCI KRACZKOWA:
a) Przebudowa drogi na dz. 2533/2 i 2534 „Budy” w Kraczkowej
Zaprojektowano jezdnie o szerokość 3,0 m o nawierzchni bitumicznej oraz dodatkowe poszerzenie na łuku poziomym do 4,0 m. Łączna grubość projektowanej konstrukcji jezdni wynosi 53 cm. Ponadto zaprojektowano zjazdy indywidualne z kruszywa łamanego gr.20 cm oraz obustronne pobocza o szerokości 0,5 m, gr. 10 cm na całości projektowanego odcinka. W ramach zadania rozwiązano spadki zarówno podłużne jak i poprzeczne jezdni i zjazdów. Na drodze gminnej wewnętrznej zaprojektowano spadki podłużne od 0,30%-19,96%. Zaprojektowano przekrój poprzeczny ze spadkiem 2%. Łączna długość przebudowy drogi wynosi ok. 232,38 m. Odprowadzenie wód opadowych i roztopowych na przebudowanej drodze realizowane będzie poprzez odpowiednie ukształtowanie wysokościowe jezdni, podłużne i poprzeczne. Woda odprowadzana będzie częściowo do projektowanego rowu oraz na tereny przyległe znajdujące się w granicy istniejącego oraz projektowanego pasa drogowego.

b) Przebudowa drogi na dz. 1971 w Kraczkowej
Zaprojektowano jezdnie o szerokość 2,8 m o nawierzchni bitumicznej. Łączna grubość projektowanej konstrukcji jezdni wynosi 30 cm. Ponadto zaprojektowano zjazdy indywidualne z kruszywa łamanego gr.20 cm oraz obustronne pobocza o szerokości 0,5 m , gr. 10 cm na całości projektowanego odcinka. W ramach zadania rozwiązano spadki zarówno podłużne jak i poprzeczne jezdni i zjazdów. Na drodze gminnej wewnętrznej zaprojektowano spadki podłużne od 0,30 %-1,78%. Zaprojektowano przekrój poprzeczny daszkowy ze spadkiem 2%. Łączna długość przebudowy drogi wynosi ok. 125,89 m. Odprowadzenie wód opadowych i roztopowych na przebudowanej drodze realizowane będzie poprzez odpowiednie ukształtowanie wysokościowe jezdni, podłużne i poprzeczne. Woda odprowadzana będzie częściowo do projektowanego rowu oraz na tereny przyległe znajdujące się w granicy istniejącego oraz projektowanego pasa drogowego.
c) Przebudowa drogi na dz. 1547 i 944 w Kraczkowej
Zaprojektowano jezdnie o szerokość 2,5-3,0 m oraz zjazdy indywidualne, gr.20 cm o nawierzchni z kruszywa. Grubość projektowanej konstrukcji jezdni wynosi 20-30 cm. Ponadto zaprojektowano obustronne pobocza z kruszywa o szerokości 0,5 m, gr. 10 cm na całości projektowanego odcinka. W ramach zadania rozwiązano spadki zarówno podłużne jak i poprzeczne jezdni i zjazdów. Na drodze gminnej wewnętrznej zaprojektowano spadki podłużne od 1,19 %-14,02%. Zaprojektowano przekrój poprzeczny daszkowy ze spadkiem 2%.
Łączna długość przebudowy drogi wynosi ok. 245,88m. Odprowadzenie wód opadowych i roztopowych na przebudowanej drodze realizowane będzie poprzez odpowiednie ukształtowanie wysokościowe jezdni, podłużne i poprzeczne. Woda odprowadzana będzie częściowo do projektowanego rowu oraz na tereny przyległe znajdujące się w granicy istniejącego oraz projektowanego pasa drogowego.

ZADANIE 2. PRZEBUDOWA DROGI W MIEJSCOWOŚCI SONINA:
a) Przebudowa drogi do cmentarza na dz.1242 w Soninie
Zaprojektowano jezdnie o szerokość 3,0 m o nawierzchni bitumicznej. Łączna grubość projektowanej konstrukcji jezdni wynosi 30 cm. Ponadto zaprojektowano zjazdy indywidualne z kruszywa łamanego gr.20 cm oraz obustronne pobocza o szerokości 0,5 m , gr. 10 cm na całości projektowanego odcinka. W ramach zadania rozwiązano spadki zarówno podłużne jak i poprzeczne jezdni i zjazdów. Na drodze gminnej wewnętrznej zaprojektowano spadki podłużne od 0,55 %-7,63%. Zaprojektowano przekrój poprzeczny daszkowy ze spadkiem 2%. Łączna długość przebudowy drogi wynosi ok. 570,00 m. Odprowadzenie wód opadowych i roztopowych na przebudowanej drodze realizowane będzie poprzez odpowiednie ukształtowanie wysokościowe jezdni, podłużne i poprzeczne. Woda odprowadzana będzie częściowo do kanalizacji deszczowej oraz na tereny przyległe znajdujące się w granicy istniejącego oraz projektowanego pasa drogowego.

ZADANIE 3. PRZEBUDOWA DRÓG W MIEJSCOWOŚCI ROGÓŻNO
a) Przebudowa drogi na działce 888/1 w Rogóżnie
Zaprojektowano jezdnie o szerokość 3,0 m o nawierzchni bitumicznej w km 0+002,40-0+180,00. Jezdnie w km 0+180,00 – 0+202,40 zaprojektowano o szerokości 3,0 m i nawierzchni z kruszywa. Ponadto zaprojektowano zjazdy indywidualne z kruszywa łamanego gr.20 cm oraz obustronne pobocza o szerokości 0,5 m , gr. 10 cm na całości projektowanego odcinka. W ramach zadania rozwiązano spadki zarówno podłużne jak i poprzeczne jezdni i zjazdów. Na drodze gminnej wewnętrznej zaprojektowano spadki podłużne od 0,30%-2,89%. Zaprojektowano przekrój poprzeczny daszkowy ze spadkiem 2%. Łączna długość przebudowy drogi wynosi ok. 200,00 m. Odprowadzenie wód opadowych i roztopowych na przebudowanej drodze realizowane będzie poprzez odpowiednie ukształtowanie wysokościowe jezdni, podłużne i poprzeczne. Woda odprowadzana będzie na przyległe tereny znajdujące się w granicy istniejącego oraz projektowanego pasa drogowego.
b) Przebudowa drogi na działce 498/1 i 498/2 w Rogóżnie
Zaprojektowano jezdnie o szerokość 3,0 m o nawierzchni bitumicznej. Grubość projektowanej konstrukcji jezdni wynosi 20-30 cm. Ponadto zaprojektowano zjazdy indywidualne z kruszywa łamanego gr.20 cm oraz obustronne pobocza o szerokości 0,5 m , gr. 10 cm na całości projektowanego odcinka. W ramach zadania rozwiązano spadki zarówno podłużne jak i poprzeczne jezdni i zjazdów. Na drodze gminnej wewnętrznej zaprojektowano spadki podłużne od 0,71%-8,16%. Zaprojektowano przekrój poprzeczny daszkowy ze spadkiem 2%. Łączna długość przebudowy drogi wynosi ok. 90,38m. Odprowadzenie wód opadowych i roztopowych na przebudowanej drodze realizowane będzie poprzez odpowiednie ukształtowanie wysokościowe jezdni, podłużne i poprzeczne. Woda odprowadzana będzie częściowo do projektowanego rowu oraz na tereny przyległe znajdujące się w granicy istniejącego oraz projektowanego pasa drogowego.

ZADANIE 4 PRZEBUDOWA DROGI W MIEJSCOWOŚCI WYSOKA
a) Przebudowa drogi na dz. nr ewid. 2053 w km 0+000-0+278 w miejscowości Wysoka
Zaprojektowano przebudowę istniejącej drogi gminnej wewnętrznej wraz z przebudową odwodnienia. Grubość projektowanej konstrukcji jezdni wynosi 28 cm. Długość drogi wynosi 278,00 m, szerokość jezdni 3,00 m, szerokość pobocza 0,3m, gr. 10 cm, nachylenie skarp 1:1,5. Pochylenie podłużne drogi od 4,05 % - 7,4 % (wg profilu podłużnego). Pochylenie poprzeczne jezdni 2% o spadku jednostronnym. Wyłukowania krawędzi jezdni zaokr. za pomocą łuku 3,0 -5,0 m. Od strony zachodniej zaprojektowano ustawienie krawężnika, natomiast po stronie wschodniej pobocze z kruszywa. Zaplanowano niweletę drogi. Na rozbudowanym odcinku planuje się budowę rowu krytego – kolektora. Wody odprowadzane będą wg stanu istniejącego do rowu w drodze powiatowej.
3. Szczegółowy zakres rzeczowy zadania oraz inne informacje niezbędne do wyceny robót określa dokumentacja projektowa, specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót i przedmiary robót zamieszczone na stronie internetowej Gminy www.gminalancut.pl
Materiały i urządzenia objęte zamówieniem powinny spełniać wymagania określone w dokumentacji projektowej oraz muszą bezwzględnie posiadać stosowne świadectwa jakościowe, świadectwa PZH.
4. Jeżeli dokumentacja projektowa lub specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych wskazywałyby w odniesieniu do niektórych materiałów lub urządzeń znaki towarowe, patenty lub pochodzenie - Zamawiający, zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy Pzp, dopuszcza oferowanie materiałów lub urządzeń równoważnych.
Materiały lub urządzenia pochodzące od konkretnych producentów określają minimalne parametry jakościowe i cechy użytkowe, jakim muszą odpowiadać materiały lub urządzenia oferowane przez wykonawcę, aby zostały spełnione wymagania stawiane przez zamawiającego.
Materiały lub urządzenia pochodzące od konkretnych producentów stanowią wyłącznie wzorzec jakościowy przedmiotu zamówienia.
Pod pojęciem „minimalne parametry jakościowe i cechy użytkowe” zamawiający rozumie wymagania dotyczące materiałów lub urządzeń zawarte w ogólnie dostępnych źródłach, katalogach, stronach internetowych producentów. Operowanie przykładowymi nazwami producenta ma jedynie na celu doprecyzowanie poziomu oczekiwań zamawiającego w stosunku do określonego rozwiązania. Posługiwanie się nazwami producentów/produktów ma wyłącznie charakter przykładowy. Zamawiający, wskazując oznaczenie konkretnego producenta (dostawcy) lub konkretny produkt przy opisie przedmiotu zamówienia, dopuszcza jednocześnie produkty równoważne o parametrach jakościowych i cechach użytkowych co najmniej na poziomie parametrów wskazanego produktu, uznając tym samym każdy produkt o wskazanych lub lepszych parametrach.
Wykonawcy przysługuje prawo użycia materiałów i urządzeń o co najmniej równoważnych parametrach technicznych pod warunkiem osiągnięcia założonych standardów technicznych. Wykonawca proponujący materiały i urządzenia zamienne odpowiedzialny jest za sprawdzenie możliwości ich zastosowania w realizacji przedmiotu zamówienia pod każdym względem (w tym np. właściwości, wymiarów, ciężaru, sposobu transportu i montażu).
W takiej sytuacji Zamawiający wymaga od Wykonawcy wskazania w ofercie, które materiały
i urządzenia zamienne zamierza zastosować przy realizacji zadania oraz dołączenia do oferty stosownych dokumentów w celu wykazania, że oferowane przez niego materiały lub urządzenia spełniają wymagania określone przez Zamawiającego.
Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne jest obowiązany wykazać, że oferowane przez niego materiały spełniają wymagania określone przez Zamawiającego.
Zamawiający zastrzega sobie prawo wystąpienia do autora dokumentacji projektowej o opinię na temat oferowanych materiałów lub urządzeń. Opinia ta może stanowić podstawę do podjęcia przez zamawiającego decyzji o przyjęciu materiałów lub urządzeń równoważnych albo odrzuceniu oferty z powodu braku równoważności.
5. Zamawiający wymaga zatrudnienia przez wykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących roboty związane z budową nawierzchni asfaltowej drogi, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, z późn. zm.)
branża Drogownictwo
podbranża drogi, ulice, autostrady, obwodnice
kody CPV 45000000, 45100000, 45233000, 45233220, 45233292
forma przetarg nieograniczony
typ ogłoszenia usługi, wykonanie
kraj realizacji Polska
województwo realizacji Podkarpackie
kraj organizatora Polska
województwo organizatora Podkarpackie

Zamieszczone dane to tylko fragment informacji – aby uzyskać dostęp aktywuj darmowy test lub zaloguj się

©Przetargimedyczne.com    O nas    Kontakt    Regulamin