Zlecenie 7162147 - Realizacja prac badawczo-rozwojowych w celu opracowania...

   
Zamówienie 7162147 (zakończone)
źródło Internet
data publikacji 2019-11-15
przedmiot zlecenia
Realizacja prac badawczo-rozwojowych w celu opracowania innowacyjnego środka poprawiającego właściwości gleby i wspomagającego upr
awę roślin, sposobu jego wytwarzania z wykorzystaniem metod chemiczno-biologicznych oraz określenie sposobu jego stosowania i sprawdzenie w warunkach polowych i/lub uprawach tunelowych.

Przedmiotem zamówienia jest realizacja prac badawczo-rozwojowych polegających na opracowaniu innowacyjnego środka poprawiającego właściwości gleby i wspomagającego uprawę roślin z wykorzystaniem chemiczno-biologicznej metody produkcji, a następnie optymalizacja i określenie sposobu jego stosowania oraz sprawdzenie w warunkach polowych i/lub uprawach tunelowych. Cel zamówienia Celem zamówienia jest wybór najkorzystniejszej oferty zgodnie z konkursem numer POIR.02.03.02-IP.03-00-001/19, ogłoszonym w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, poddziałania 2.3.2 Bony na innowacje dla MŚP, realizacji prac badawczo-rozwojowych nad opracowaniem innowacyjnego środka poprawiającego właściwości gleby i wspomagającego uprawę roślin z wykorzystaniem chemiczno-biologicznej metody produkcji, a następnie sprawdzeniem i optymalizacją jego stosowania. Przedmiot zamówienia Przedmiotem zamówienia jest realizacja prac B+R, w wyniku której zostanie opracowany innowacyjny środek poprawiający właściwości gleby i wspomagający uprawę roślin z wykorzystaniem metod chemiczno-biologicznych, a następnie określony zostanie wariant stosowania środka i optymalizacja jego stosowania poprzez testy na wybranych gatunkach roślin.

W ramach realizacji przedmiotu zamówienia przewiduje się wykonanie prac badawczo-rozwojowych podzielonych na 4 obszary:

Obszar I
1) Wytworzenie kwasów huminowych (KH) z substratów organicznych.

Obszar II
1) Określenie wpływu warunków przechowywania oraz pasażowania na przeżywalność i stabilność cech biotechnologicznych wybranego szczepu.
2) Dobór sposobu hodowli inokulum wstępnego w warunkach laboratoryjnych (optymalizacja składu pożywki od LB po składniki odpadowe) – propagacja I stopień; (ilość hodowli w zależności od dostępności i ilości zastosowanych surowców odpadowych od kilku do kilkunastu)
a) Opracowanie sposobu postępowania podczas przygotowania materiału posiewowego do namnażania inokulum szczepu wykorzystywanego do procesu biologicznego w skali od 200 ml do 5 litrów w jednym wsadzie przy jednoczesnym monitoringu aktywności metabolicznej mikroorganizmu.
b) Opracowanie schematu i etapów namnażania hodowli wstępnej na podłożach czystych mikrobiologicznie.
c) Analiza możliwości zastosowania składników odpadowych w podłożu produkcyjnym w etapie hodowli wstępnej w skali od 200 ml do 5 litrów przy jednoczesnym monitoringu aktywności metabolicznej mikroorganizmu (aktywności mikrobiologiczne przy podłożach zawierających substraty odpadowe zbliżone do aktywności uzyskanych na pożywkach czystych).
3) Dobór warunków wzrostu i rozwoju mikroorganizmów w bioreaktorze w warunkach zbliżonych do środowiska rzeczywistego w skali do 200 litrów, opracowanie sposobu aplikacji inokulum, jego ilości i gęstości wprowadzanego do bioreaktora - propagacja II stopień (ilość hodowli w zależności od zastosowanych surowców odpadowych: 5-10).
4) Ocena kondycji fizjologicznej szczepu w zależności od skali i fazy procesu.

Obszar III
1) Formowanie produktu z półproduktów otrzymanych w obszarach I i II – określenie formy, proporcji, sposobu przechowywania.
2) Dobór właściwego poziomu metabolitów produkowanych przez mikroorganizmy wpływających na ilość KH w produkcie oraz ocena stabilności w czasie produktu końcowego.

Obszar IV
Wykonanie prac badawczo-rozwojowych w obszarze aplikacji wytworzonego produktu i jego optymalizacji na wskazanych przez siebie gatunkach roślin. Sprawdzenie środka w warunkach polowych i/lub uprawach tunelowych. Określenie testów i doświadczeń niezbędnych do wyboru wariantu stosowania środka.

1) Zamawiający zakłada, że przed założeniem doświadczeń przydatne będzie określenie składu chemicznego środka poprawiającego właściwości gleby i wspomagającego uprawę roślin poprzez oznaczenie następujących składników mineralnych oraz wykorzystanie następujących pomiarów:
a) pH potencjometrycznie,
b) N – NO3 ,P –PO4 - za pomocą zaproponowanych metod,
c) K, Ca, Na, Mg, Mn, Zn, Cu, B, za pomocą zaproponowanych metod,
d) Cl-, za pomocą zaproponowanych metod,
e) SO4, za pomocą zaproponowanych metod,
f) C (węgiel organiczny związany przez mikroorganizmy oraz węgiel nieorganiczny w postaci wodorowęglanów HCO3-) za pomocą zaproponowanych metod.

2) Zamawiający zakłada, że ocenę optymalizacji stosowania środka na wybranych przez wykonawcę gatunkach roślin można przeprowadzić m.in. poprzez ocenę stanu odżywienia roślin, ocenę wysokości plonowania i struktury plonu badanych roślin oraz jakości uzyskanych plonów. Określone powinny zostać również optymalne dawki wytworzonego środka.

Zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych w następującym podziale: obszary I-III osobno i obszar IV osobno. W przypadku realizacji prac z obszaru IV w ramach odrębnej usługi badawczej, środek i/lub produkty do badań zostaną dostarczone przez zamawiającego.
branża Laboratoria
podbranża usługi laboratoryjne
kody CPV 73000000
forma zapytanie ofertowe
typ zlecenia usługi, wykonanie
kraj realizacji Polska
województwo realizacji cała Polska
kraj organizatora Polska
województwo organizatora łódzkie

Zamieszczone dane to tylko fragment informacji – aby uzyskać dostęp aktywuj darmowy test lub zaloguj się

©Przetargimedyczne.com    O nas    Kontakt    Regulamin