Zlecenie 7208103 - Realizacja prac badawczych w projekcie Inteligenta platforma...

   
Zamówienie 7208103 (zakończone)
źródło Internet
data publikacji 2019-12-04
przedmiot zlecenia
Realizacja prac badawczych w projekcie Inteligenta platforma do badań i symulacji aplikacji w chmurze

Przedmiotem niniejszego z
apytania jest opracowanie ekspertyz i studiów wykonalności poszczególnych komponentów prac badawczych, dotyczących analizy możliwości wykorzystania uczenia maszynowego, opracowanie dedykowanych metod rozwiązania problemów predykcji i wyszukiwania optymalnych rozwiązań aplikacji chmurowych (cloud native), ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie w postaci platformy, wspomagającej procesy DevOps.

Prace badawcze będą ukierunkowane na opracowanie platformy typu AIOps. Specyfika problemu badawczego polega na tym, że aplikacje cloud monitoruje i skaluje się bezpośrednio na systemie produkcyjnym. Dopiero na tym poziomie możliwa jest ocena zachowania zaprojektowanej architektury, realizowany jest proces dodawania komponentów, a system jest skalowalny do wymaganego obciążenia. Błędy i nieodpowiednie decyzje oraz działanie podejmowane ad-hoc prowadzą do nieprawidłowego zachowania aplikacji oraz zwiększonych kosztów.

Zakres prac obejmie prowadzenie analiz metodami ML i wyciągania wniosków na podstawie danych z ciągłego monitorowania systemów, które oznacza wgląd w czasie rzeczywistym na wskaźniki działania i kondycję całego stosu aplikacji, począwszy od infrastruktury bazowej, na której uruchomiona jest aplikacja, po składniki oprogramowania wyższego poziomu. Zakres danych obejmie kolekcję danych telemetrii i metadanych (na podstawie metryk i dzienników). Telemetria obejmuje dane zdarzeń oraz dzienniki zbierane z różnych części systemu, które są przechowywane tam, gdzie mogą być analizowane i odpytywane. Problem dotyczy wyciągania wniosków (predykcja, detekcja anomalii)w oparciu o analizę dużej ilości danych i wnioski o charakterze predykcyjnym).

Zadaniem będzie też opracowanie modelu symulacyjnego, wykorzystującego komponenty ML, który zapewni dokładność odwzorowania złożonego systemu, działającego w rzeczywistym kontekście infrastruktury oraz w sytuacji dużej zmienności jeśli chodzi o obciążenie. Następnie w oparciu o stworzony model należy zbadać możliwości optymalizacji (wydajnościowej, kosztowej czy wykorzystania zasobów) oraz automatyzacji.

Prace będą prowadzone w oparciu o zaawansowane środowisko badawcze , które zostanie opracowane przez Zamawiającego, które zapewni bazową platformę monitorowania w bardzo szerokim zakresie, na wszystkich warstwach działania aplikacji. W ramach prac badawczych oczekiwane jest dokonanie identyfikacji, oceny i wyboru kluczowych wskaźników dla oceny działania aplikacji cloud, działających w publicznych chmurach, takich jak AWS, Azure czy Google Cloud. Należy dokonać klasyfikacji i analizy komponentów mikroserwisów, z wyróżnieniem typowych mechanizmów, jak np. load balancery, w celu opracowania odpowiednich komponentów ML, w celu zastosowania ich w symulatorze. Opracowany model powinien cechować się dużą wiarygodnością, względem zachowania rzeczywistych aplikacji. Opracowane modele powinny umożliwiać zasilanie aktualnymi danymi z podsystemu monitorowania, co pozwoli na bieżąco badać zachowanie komponentów, wspierając proces uczenia i utrzymująca aktualność modelu. W pracach należy przebadać możliwość automatyzacji i wspomagania decyzji w procesie utrzymania aplikacji w chmurze. Należy przewidzieć walidację opracowanych modeli oraz weryfikację dla środowisk referencyjnych, a następnie dla aplikacji reprezentujących warunki zbliżone do rzeczywistych.

W pracach należy mieć na uwadze, że w obszarze zainteresowania znajdują się w szczególności aplikacje odzwierciedlające potrzeby i specyfikę niewielkich podmiotów i start-upów. Ten kontekst będzie mieć wpływ na przyjmowane założenia co do złożoności systemów, zakresów analiz, wskaźników, optymalizacji i automatyzacji. Cel zamówienia Celem zamówienia jest wyłonienie wykonawcy do przeprowadzenia prac badawczych, mających na celu opracowanie modeli na potrzeby rozwiązania problemów predykcji, wykrywania anomalii i wyszukiwania optymalnych rozwiązań aplikacji chmurowych (cloud native) oraz wykonanie studium wykonalności ich praktycznego zastosowania w ramach platformy monitorowania i analizy danych.
Prace badawcze mają być podzielone na dwie grupy zadań. Pierwsza ma obejmować klasyfikację danych i opracowanie rozwiązań z obszaru uczenia maszynowego dla problemu wykrywania anomalii i predykcji, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie w systemie analizy danych aplikacji cloud-native. Druga ma obejmować odwzorowania kluczowych komponentów architektury aplikacji w postaci hybrydowego modelu symulacyjnego. W każdym przypadku oczekiwane jest jako rezultat prac opracowanie studium wykonalności opracowanych rozwiązań w systemie rzeczywistym.
Wyzwaniem technologicznym, z którym będą wiązać się prace będące przedmiotem zamówienia, będzie analiza danych systemu monitorowania, opracowanie modeli uczenia maszynowego (ML) wybranych podsystemów, scenariuszy i komponentów oraz opracowanie hybrydowych (obejmujących komponenty opracowane w oparciu o różne metody) modeli symulacyjnych aplikacji chmurowych. W założeniu pozwoli to na przewidywanie zachowania systemu chmurowego, określenie efektów skalowania infrastruktury oraz równoważenie obciążenia, ocenę skutków anomalii, wsparcie analiz on-line oraz optymalizację wybranych parametrów pracy systemu, a w konsekwencji na wsparcie działania zespołu DevOps.
Wyniki prac badawczych mają stanowić studium wykonalności, z przeznaczeniem na implementację w ramach rzeczywistego systemu i ich weryfikację w warunkach operacyjnych.
Warunkiem zawarcia wiążącej umowy jest otrzymanie dofinansowania na przedmiotowy projekt.

Sposób realizacji prac badawczych:
Wstępny harmonogram prac w projekcie zakłada, że wszelkie rezultaty badań powinny zostać opracowane i przekazane w ciągu około 24 miesięcy. Projekt zakłada stosowanie metodyki Scrum. Prace badawcze będą realizowane w bliskiej współpracy z Zamawiającym, obejmującej regularne, co tygodniowe spotkania (podsumowanie sprintów) w siedzibie Zamawiającego (lub częściowo metodami online). Dokładne terminy, czas trwania, miejsce i liczba spotkań zostaną ustalone między Zamawiającym i Wykonawcą w trybie roboczym. Przedmiotem spotkań będą poszczególne obszary tematyczne, objęte opisanymi wyżej zadaniami. W trakcie spotkań formułowane będą propozycje odpowiedzi i wyjaśnienia. Tematy kolejnego spotkania będą ustalane na spotkaniu poprzedzającym. Wykonawca przed spotkaniem przygotuje materiał wprowadzający do zagadnień poruszanych na spotkaniu (w postaci prezentacji lub 3-4-stronicowej notatki) i prześle Zamawiającemu mailowo co najmniej na 2 dni kalendarzowe przed planowanym spotkaniem.
Wykonawca ma obowiązek ścisłej współpracy z Zamawiającym na każdym etapie realizacji zamówienia. Wykonawca powinien uwzględniać wszelkie uwagi i stanowiska Zamawiającego, które doprecyzowują lub uzupełniają niniejsze zapisy i nie są z nimi sprzeczne. Każde z zadań wymienionych powyżej powinno wskazywać istniejące rozwiązania obrazujące aktualny stan technologii, scharakteryzować działanie oraz możliwości zastosowania określonych rozwiązań, a także wskazywać przykłady wykorzystania. Przekazywane rezultaty powinny także obejmować schematy algorytmów lub modułów a także zawierać opis w postaci studium wykonalności, stanowiący wytyczne dla implementacji poszczególnych modułów docelowego rozwiązania. Przedmiot zamówienia Przedmiotem niniejszego zapytania jest opracowanie ekspertyz i studiów wykonalności poszczególnych komponentów prac badawczych, dotyczących analizy możliwości wykorzystania uczenia maszynowego, opracowanie dedykowanych metod rozwiązania problemów predykcji i wyszukiwania optymalnych rozwiązań aplikacji chmurowych (cloud native), ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie w postaci platformy, wspomagającej procesy DevOps.

Zgodnie z założeniem o wyodrębnieniu dwóch grup zadań (komponentów badawczych), z których pierwsza dotyczy klasyfikacji danych i opracowanie rozwiązań z obszaru uczenia maszynowego dla problemu wykrywania anomalii i predykcji, a druga odwzorowania kluczowych komponentów architektury aplikacji w postaci modułów hybrydowego modelu symulacyjnego.
Komponenty badawcze powiązane są odpowiednio z etapami ujętymi w Projekcie jako (1) „Klasyfikacja, analiza danych oraz opracowanie modeli ML i symulatora” i (2) Stworzenie mechanizmów automatyzacji i prototypu badawczego systemu.
Przedmiot zapytania obejmuje więc dwa komponenty badawcze, powiązane odpowiednio z pierwszą i drugą grupą zadań. Oba komponenty są ze sobą ściśle powiązane i zakłada się, że wykonanie komponentów modelu symulacyjnego wymaga uprzedniego opracowania rozwiązań z zakresu analizy danych i wstępnego przygotowania modeli ML.

W przypadku pierwszego komponentu (1) zakres zadań dotyczy ogólnie przygotowania, klasyfikacji i analizy danych oraz opracowania i walidacji modeli ML. Opracowanie tego komponentu obejmuje następujące zadania:

-Klasyfikacja komponentów aplikacji cloud-native z przyporządkowaniem źródeł danych i istotnych parametrów wydajności;
-Redukcja  ilości danych celem optymalizacji wykorzystania zasobów bez utraty jakości opracowanych modeli ML;
-Eksploracja danych, wstępna walidacja wybranych metod, ocena złożoności technicznej i istotności, eksploracja danych offline (dane historyczne z systemów referencyjnych, publicznych baz danych), eksploracja danych online i real-time;
-Klasyfikacja danych monitorowania i klasyfikacja komponentów systemu w celu przygotowania modeli ML;
-Ekstrakcja istotnych cech na postawie dostępnych danych pod kątem ich użyteczności w przygotowaniu rozwiązań opartych o ML;
-Opracowanie zbioru modeli ML obejmującego założone scenariusze wsparcia procesu DevOps;
-Zbadanie problemu złożoności obliczeniowych przyjętych modeli (dla określonych problemów i określonych struktur danych, w kontekście technicznej realizowalności);
-Przygotowanie i przeprowadzenie procesów uczenia maszynowego, walidacji modeli i ich wdrażania.

W przypadku drugiego komponentu (2) zakres zadań dotyczy ogólnie problemu opracowania hybrydowego symulatora z zastosowaniem modeli ML i jego weryfikacji, co obejmuje następujące zadania:

-Zdefiniowanie struktury modelu symulacyjnego aplikacji cloud-native umożliwiającego analizę działania rzeczywistych systemów za pomocą komponentów analitycznych opartych o modele uczenia maszynowego.
-Opracowanie meta-modelu komponentu symulatora opartego na modelu ML;
-Stworzenie i walidacja modeli komponentów ML, zgodnie z przeprowadzoną klasyfikacją;
-Stworzenie modelu symulacyjnego, składającego się z opracowanych wcześniej komponentów;
-Przeprowadzenie badań nad możliwościami automatyzacji tworzenia modeli symulacyjnych dla systemów referencyjnych;
-Walidacja względem danych referencyjnych systemów rzeczywistych;
branża Laboratoria
podbranża usługi laboratoryjne
kody CPV 73000000
forma zapytanie ofertowe
typ zlecenia usługi, wykonanie
kraj realizacji Polska
województwo realizacji śląskie
kraj organizatora Polska
województwo organizatora śląskie

Zamieszczone dane to tylko fragment informacji – aby uzyskać dostęp aktywuj darmowy test lub zaloguj się

©Przetargimedyczne.com    O nas    Kontakt    Regulamin