Prawo
PRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
System zamówienia publicznych, czyli umów odpłatnych zawieranych między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane, sięga czasów przedwojennych, jednak kompletne i nowoczesne regulacje prawne dotyczące tej kwestii zostały ustalone, a następnie wprowadzone w życie odpowiednio w 1994 i 1995 roku w postaci Ustawy o zamówieniach publicznych. Na jej gruncie, po licznych modyfikacjach i uzupełnieniach, powstała ustawa Prawo zamówień publicznych z 2004r., która obowiązuje do dziś.
System zamówień publicznych w swoim podstawowym założeniu ma regulować zasady wydatkowania wszelkich środków finansowych pochodzących z publicznych źródeł. Określa on przy tym ogólne zasady, tryb udzielania zamówień publicznych, środki odwoławcze oraz sposoby kontroli udzielania zamówień i właściwych organów. Obejmuje on przede wszystkim instytucje i inne podmioty wydatkujące środki publiczne, bądź też zaliczane do sektora finansów publicznych oraz, co warto podkreślić, podmioty, które choć nie dysponują środkami publicznymi, prowadzą specyficzny rodzaj działalności i wpływają na rynek. Zostały one prawnie zobowiązane do dokonywania szeroko rozumianych zakupów zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z ustawy Prawo zamówień publicznych.
Ustawa określa osiem trybów udzielania zamówień:
- przetargu nieograniczonego
- przetargu ograniczonego
- negocjacji z ogłoszeniem
- dialogu konkurencyjnego
- negocjacji bez ogłoszenia
- zamówienia z wolnej ręki
- zapytania o cenę
- licytacji elektronicznej
Wymienia ona także osiem zasad zgodnie z którymi udzielane zostają zamówienia
i prowadzone jest całe postępowania zamówieniowe:
- Zasada uczciwej konkurencji
- Zasada równości
- Zasada jedności
- Zasada pisemności
- Zasada bezstronności i obiektywizmu
- Zasada udzielania zamówienia wyłącznie wykonawcy wybranemu w trybie ustawy
- Zasada prowadzenia postępowania w języku polskim
- Zasada prymatu przetargu nieograniczonego i ograniczonego
W związku z przynależnością Polski do Unii Europejskiej, duży wpływ na nasz krajowy system legislacyjny ma ustawodawstwo wspólnotowe - w tym przypadku dyrektywy unijne (dostępne na stronie:
http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/?D;1598).
Jednolity tekst ustawy Prawo zamówień publicznych dostępny jest na stronie:
http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/?F;248;ustawa_pzp.html